Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Hotell
4 stjärnor
wt. 4/8
-
śr. 5/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
503 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 28 lipca 2026.
wt. 4/8
-
śr. 5/8
Typ av boende
Bokningslänk
Queensize-rum, 1 enkelsäng
Standardrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 2 dubbelsängar
Superior-rum, 2 enkelsängar
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 28 lipca 2026.
Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en restaurang, ett konferenscenter och rumsservice dygnet runt. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Dessutom...

Bra att veta

Incheckningstid15:00
Utcheckningstid12:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+86 215 558 9888

Förmåner och bekvämligheter på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Gratis parkering
  • Affärscentrum
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Gratis toalettartiklar

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Luftkonditionering
  • Papperskorgar
  • Balsam

Tjänster och bekvämligheter

  • Affärscentrum
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Utflyktsdisk
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Expressutcheckning
  • Vattenflaska
  • Reception dygnet runt

Tillgänglighet och lämplighet

  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Rökning förbjuden
  • Husdjur ej tillåtna
  • Rökningsområden

Badrum

  • Dusch
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Morgonrock
  • Privat badrum

Allmänt

  • Vardagsrum
  • Tofflor
  • Skåp
  • Telefon
  • Stadsutsikt
  • Förvaring

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Säkerhetsvakt dygnet runt

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Delat lounge/TV-område
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Restauranger

  • Elektrisk vattenkokare
  • Restaurang
  • Vattenkokare
  • Mat kan levereras till gästboendet

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice

Parkering och transport

  • Gratis parkering
  • Privat parkering

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Sovrum

  • Klädhängare

Fitness

  • Träningslokal

Spa

  • Bastu

Recensioner av Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 98 recensioner av Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. Uppgifterna uppdaterades senast 28 lipca 2026.
7,7
Bra
98 verifierade omdömen
Fantastiskt
31
Utomordentligt
23
Bra
18
Okej
10
Till belåtenhet
11
Mediokert
2
Dåligt
3
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Hotell som påminner om Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Upptäck andra boenden i Shanghai som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. Totalt finns det 9 369 hotell för resenärer i Shanghai. Prisuppgifterna uppdaterades senast 28 lipca 2026.

Utforska Hongkou District, Shanghai

Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou ligger vid 328 Yi Xian Road i Hongkou District-området kring Shanghai. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 28 lipca 2026.
Här ligger Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou: 328 Yi Xian Road

Mest populära landmärken

  • Fudan University-Handan Campus2.1 km
  • Bund 7 km
  • 東方明珠電視塔7.1 km
  • 南京路7.5 km
  • 上海中心7.6 km
  • 金茂大厦7.7 km
  • 上海証券取引所7.8 km
  • 上海環球金融中心7.8 km
  • 人民広場8 km
  • 豫園8.3 km
  • 上海展覧センター9 km
  • 新天地9.2 km

Vanliga frågor när du bokar med Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 28 lipca 2026.

  • Är priserna för Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou jämförbara med 4-stjärniga hotell i Shanghai?

    Det är en genomsnittlig prisskillnad på 14 % per natt mellan hotell med 4 stjärnor i Shanghai och den genomsnittliga nattliga kostnaden för Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. Kostnaden för Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou är bara 856 kr/natt vilket kan ses som ett väldigt bra erbjudande för boende i Shanghai.

  • Hur nära ligger Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou den närmsta flygplatsen, Shanghai Hongqiao flygplats?

    Med ett avstånd på endast 29,1 km ligger den förväntade körtiden från den närmsta flygplatsen, Shanghai Hongqiao flygplats, till Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou på 0 tim 22 min. Den beräknade körtiden beror på hur mycket trafik det är i de omkringliggande områdena. Särskilt i stadsområden.

  • Hur nära ligger Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou stadskärnan i Shanghai?

    Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou ligger endast 2,6 km bort från Wujiaochang, Shanghai. Från Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou kan du enkelt ta dig till andra populära sevärdheter som CITIC Square.

  • Vad är telefonnumret till Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    För frågor gällande ditt hotell eller din vistelse, ring +86 215 558 9888.

  • Har Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller fitness-center tillgängligt på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    Det finns ett fitness-center på hotellet tillgängligt för de gäster som bor på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. De flesta hotellgym är inte öppna dygnet runt, så se till att fråga i receptionen om gymmets tillgänglighet och öppettider.

  • Vilken är utcheckningstiden på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    Utcheckningstiden på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou är 12:00, men sen utcheckning kan ordnas vid överenskommelse i förväg med hotellets reception.

  • Hur mycket kostar det att bo på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou, Shanghai?

    I genomsnitt har gästerna betalat 856 kr per natt för att bo på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou. Vissa användare har hittat rum till så låga priser som 727 kr per natt. Ange dina datum i formuläret ovan för att se vilka priser som finns tillgängliga för din vistelse.

  • Finns det en restaurang på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou har en restaurang.

  • Finns det tvättservice på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    Ja, det finns vanligtvis tvättservice på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou, Shanghai. Det finns även strykbräda och strykjärn på boendet.

  • Erbjuder Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou handikappanpassade rum?

    Ja, Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou erbjuder handikappanpassade rum för gäster som behöver det. Se till att kontrollera de erbjudanden som finns på HotelsCombined för den senaste tillgängligheten.

  • Vilken månad är billigast för att bo på Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou?

    För bästa chans att spara pengar på din Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou-bokning, överväg att bo i juli, när priserna vanligtvis är som lägst (824 kr).

  • I vilket område av Shanghai är Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou beläget?

    Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou är belägen inom Hongkou District-området i Shanghai. Använd kartan på den här sidan för att förstå var Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou ligger i förhållande till resten av Shanghai.

  • Finns det några andra Courtyard-hotell i Shanghai?

    Totalt finns det 10 platser i Shanghai. Den mest populära Courtyard-hotellet i Shanghai är Courtyard by Marriott Shanghai Central.

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Courtyard by Marriott Shanghai Hongkou