Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Hotell
3 stjärnor
Sat 1/8
-
Sun 2/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
2 542 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 25 July 2026.
Sat 1/8
-
Sun 2/8
Typ av boende
Bokningslänk
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 1 queen size-säng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 1 enkelsäng
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 25 July 2026.
Efter en heldag i backen kan du avnjuta en god middag på restaurangen på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel. Gäster har dessutom tillgång till skidförvaring och gratis wi-fi. Hotel Alpenruhe - Vin...

Bra att veta

Incheckningstid14:30
Utcheckningstid11:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+41 33 856 24 00

Förmåner och bekvämligheter på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Gratis toalettartiklar
  • Internet
  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Tvätt-/kemtvättsservice

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Kroppstvål
  • Papperskorgar

Saker att göra

  • Vandring
  • Skidskola
  • Sällskapsspel/pussel
  • Cykling
  • Slädåkning
  • Skidåkning
  • Jakt
  • Skridskoåkning
  • Mini-golf
  • Snowboard

Allmänt

  • Vardagsrum
  • Utsikt över innergården
  • Bäddsoffa
  • Ljudisolering
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Bergsutsikt
  • Stadsutsikt
  • Skidförvaring
  • Förvaring

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Allergivänligt
  • Rökning förbjuden
  • Övre våningar nås via trappor
  • Rökningsområden

Tjänster och bekvämligheter

  • Kassaskåp
  • Rumservice
  • Uthyrning av skidutrustning (på plats)
  • Nyckelåtkomst
  • Expressutcheckning
  • Privat incheckning/utcheckning
  • Reception dygnet runt

Media och underhållning

  • Radio
  • Flat-screen TV
  • Bibliotek
  • Böcker
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Badrum

  • Dusch
  • Badkar
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Privat badrum

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Balkong
  • Utomhus matplats
  • Utomhusmöbler
  • Picknickområde
  • Trädgård

Sovrum

  • Kudde med fjäderstoppning
  • Uttag nära sängen
  • Bäddsoffa
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Torkställ för kläder

Restauranger

  • Minibar
  • Inpackade luncher
  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Vattenkokare

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Kassaskåp

Parkering och transport

  • Transferservice

Arbetsyta

  • Skrivbord

Fitness

  • Tennis

Recensioner av Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 908 recensioner av Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel. Uppgifterna uppdaterades senast 25 July 2026.
9,5
Fantastiskt
908 verifierade omdömen
Fantastiskt
678
Utomordentligt
138
Bra
66
Okej
11
Till belåtenhet
13
Mediokert
2
Dåligt
2
Sortera efter:Senaste

Visa omdömen som nämner

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Hotell som påminner om Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Upptäck andra boenden i Lauterbrunnen som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel. Totalt finns det 476 hotell för resenärer i Lauterbrunnen. Prisuppgifterna uppdaterades senast 25 July 2026.

Utforska Lauterbrunnen

Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel ligger vid Galliweidli i -området kring Lauterbrunnen. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 25 July 2026.
Här ligger Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel: Galliweidli

Mest populära landmärken

  • Wengen-Mannlichen Cable Car0.4 km
  • Wengen0.5 km
  • Lauterbrunnen Railway Station1.5 km
  • Staubbach Falls1.5 km
  • Mannlichen1.8 km
  • Tschuggen Wengen2.6 km
  • Lauberhorn2.9 km
  • Kleine Scheidegg4 km
  • Trummelbach Falls4.4 km
  • Mürren5.9 km
  • Schwarzmonch6.5 km
  • Silberhorn7.8 km

Vanliga frågor när du bokar med Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 25 July 2026.

  • Är priserna för Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel jämförbara med 3-stjärniga hotell i Lauterbrunnen?

    Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel kostar generellt mindre än genomsnittet för hotell med 3 stjärnor Lauterbrunnen. I genomsnitt kan du förvänta dig att få betala 3 891 kr per natt i Lauterbrunnen. Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel kommer kosta dig 3 930 kr per natt, vilket är 1 % billigare än genomsnittet i Lauterbrunnen.

  • Kan Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel ses som djurvänligt?

    Gäster är inte tillåtna att ta med sig husdjur under sin vistelse på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel.

  • Vad är telefonnumret till Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel?

    Om du har frågor om Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel eller din bokning kan du direkt kontakta receptionen på +41 33 856 24 00.

  • Har Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken är utcheckningstiden på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel?

    Utcheckning bör ske innan 11:00. Gällande incheckning på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel kan gästerna göra detta när som helst efter 14:30 på dagen för deras planerade ankomst.

  • Hur mycket kostar det att bo på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel, Lauterbrunnen?

    Det bästa genomsnittliga priset per natt som nyligen hittats är 2 340 kr för ett rum på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel, med genomsnittliga erbjudanden på omkring 3 930 kr per natt. Ange dina datum i formuläret ovan för att se aktuella priser.

  • Finns det tvättservice på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel?

    Detta boende erbjuder tvättservice. Du behöver inte heller packa ner ett resestrykjärn då boendet har ett du kan använda.

  • Vilken månad är billigast för att bo på Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel?

    För bästa chans att spara pengar på din Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel-bokning, överväg att bo i november, när priserna vanligtvis är som lägst (2 315 kr).

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Hotel Alpenruhe - Vintage Design Hotel