Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Hotell
4 stjärnor
lör 1/8
-
sön 2/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 050 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 25 juli 2026.
lör 1/8
-
sön 2/8
Typ av boende
Bokningslänk
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Klassiskt rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Dubbelrum, 1 queen size-säng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, okänd sängtyp
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, 1 queen size-säng
Queensize-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 1 queen size-säng
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, 2 enkelsängar
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 25 juli 2026.
Rökfria InterContinental Yokohama Grand by IHG är ett hotell med 4 restauranger, ett fullständigt spa och en inomhuspool. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Här finns dessutom bland annat ett gym, e...

Bra att veta

Incheckningstid15:00
Utcheckningstid11:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+81 452 232 300
Licensnummer: 横浜市衛公環指令第26号

Förmåner och bekvämligheter på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG
  • Inomhuspool
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Parkeringsservice
  • Affärscentrum

Grundläggande bekvämligheter

  • Internet
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Luftkonditionering
  • Pyjamas
  • Gratis WiFi
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Schampo
  • Kroppstvål
  • Papperskorgar
  • Balsam

Restauranger

  • Vinglas
  • Elektrisk vattenkokare
  • Inpackade luncher
  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Mat kan levereras till gästboendet
  • Minibar
  • Frukost på rummet
  • Te/kaffebryggare
  • Vattenkokare
  • Kylskåp
  • Kaffemaskin

Tjänster och bekvämligheter

  • Affärscentrum
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Valutaväxling på plats
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Privat incheckning/utcheckning
  • Reception dygnet runt
  • Konferensrum
  • Kassaskåp
  • Vattenflaska
  • Kapell

Badrum

  • Hårfön
  • Morgonrock
  • Privat badrum
  • Dusch
  • Badmössa
  • Badkar
  • Bidé
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Tandborste
  • Walk-in-dusch

Allmänt

  • Fönster
  • Tillgång till exekutiv lounge
  • Sammanlänkade rum tillgängliga
  • Förvaring
  • Havsutsikt
  • Tofflor
  • Bäddsoffa
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Stadsutsikt

Tillgänglighet och lämplighet

  • Hela enheten är rullstolsanpassad
  • Rökning förbjuden
  • Rökningsområden
  • Handikappvänligt
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Tillgänglig parkering
  • Övre våningar nås med hiss

Pool och spa

  • Uppvärmd pool
  • Spa
  • Bubbelpool
  • Inomhuspool
  • Massage
  • Bastu

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Säkerhetsvakt dygnet runt
  • Förstahjälpenlåda
  • Kassaskåp

Sovrum

  • Kudde med fjäderstoppning
  • Uttag nära sängen
  • Väckarklocka
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Radio
  • TV

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Strykjärn och strykbräda

Saker att göra

  • Presentbutik
  • Sällskapsspel/pussel
  • Skönhetssalong
  • Affärer

Familjevänligt

  • Barnmåltider
  • Barnvänlig buffé
  • Barnvagnar
  • Barnvakt (tilläggsavgift)

Parkering och transport

  • Parkering
  • EV-laddningsstation
  • Parkeringsservice

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Fitness

  • Träningslokal

Recensioner av Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 4 546 recensioner av Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG. Uppgifterna uppdaterades senast 25 juli 2026.
8,8
Utomordentligt
4546 verifierade omdömen
Fantastiskt
2682
Utomordentligt
866
Bra
484
Okej
195
Till belåtenhet
173
Mediokert
64
Dåligt
82
Sortera efter:Senaste

Visa omdömen som nämner

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Hotell som påminner om Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Upptäck andra boenden i Yokohama som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG. Totalt finns det 472 hotell för resenärer i Yokohama. Prisuppgifterna uppdaterades senast 25 juli 2026.

Utforska Nishi Ward, Yokohama

Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG ligger vid 1-1-1 Minatomirai, Nishi-ku i Nishi Ward-området kring Yokohama. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 25 juli 2026.
Här ligger Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG: 1-1-1 Minatomirai, Nishi-ku

Mest populära landmärken

  • Pacifico Yokohama136 m
  • Minato Mirai 210.5 km
  • Yokohama Museum of Art0.6 km
  • Yokohama Landmark Tower0.6 km
  • Red Brick Warehouse0.7 km
  • Yokohama Train Station1.6 km
  • Yokohama City Centre1.7 km
  • Nogeyama Zoo1.8 km
  • Yokohama Stadium1.8 km
  • Chinatown1.9 km
  • Yokohama Marine Tower2 km
  • Yokohama Chinatown2 km
  • Hur långt är det mellan Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG och Yokohama Cosmo World?

    Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG är ett bra ställe att bo på om du vill besöka Yokohama Cosmo World: Det ligger bara 0,4 km bort.

  • Ligger Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG i närheten av Yokohama Stadium?

    Yokohama Stadium är också en populär plats att besöka under en vistelse i Yokohama. Platsen ligger 1,8 km från Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG.

Vanliga frågor när du bokar med Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 25 juli 2026.

  • Hur nära ligger Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG den närmsta flygplatsen, Tokyo-Haneda flygplats?

    Med ett avstånd på endast 26,9 km ligger den förväntade körtiden från den närmsta flygplatsen, Tokyo-Haneda flygplats, till Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG på 0 tim 20 min. Den beräknade körtiden beror på hur mycket trafik det är i de omkringliggande områdena. Särskilt i stadsområden.

  • Finns det en pool på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Ja. Många av de som besöker Yokohama letar efter ett hotell med pool. Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG har en pool på plats som gäster kan använda, men tänk på att hotell ofta har riktlinjer för användning av poolen.

  • Hur nära ligger Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG stadskärnan i Yokohama?

    Mitten av Nishi Ward, Yokohama, ligger endast 1,7 km bort från trappsteget till Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG. Du kan komma att stöta på andra turister på platser som Yokohama Arena som enkelt nås från Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG med hjälp av olika transportmetoder.

  • Vad är telefonnumret till Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Om du har frågor eller funderingar om din vistelse kan du ringa +81 452 232 300 för att prata med en receptionist på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG.

  • Har Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller fitness-center tillgängligt på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG har ett gym på plats. Gymmet är endast öppet för hotellets gäster och öppettiderna och reglerna kan avsevärt skilja sig från hotell till hotell. Det rekommenderas att du kontaktar receptionen om du har frågor.

  • Vilken är utcheckningstiden på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Utcheckning bör ske innan 11:00. Gällande incheckning på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG kan gästerna göra detta när som helst efter 15:00 på dagen för deras planerade ankomst.

  • Hur mycket kostar det att bo på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG, Yokohama?

    Priserna för Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG varierar beroende på när du planerar att bo där och vilket typ av rum du väljer. Det genomsnittliga rumspriset per natt ligger i genomsnitt på omkring 1 524 kr, även om vissa användare har funnit priser så låga som 641 kr. Om du vill se priserna för din vistelse kan du ange dina datum i formuläret ovan .

  • Finns det en restaurang på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Ja, mat kan beställas från restaurangen på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG. Öppettiderna kan variera. De har också en bar för drinkar.

  • Finns det tvättservice på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG har tvättservice. Kontakta boendet för mer information. Gäster har också tillgång till strykjärn och strykbräda under vistelsen – antingen på rummet eller vid förfrågan i receptionen.

  • Erbjuder Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG handikappanpassade rum?

    Ja, Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG erbjuder handikappanpassade rum för gäster som behöver det. Se till att kontrollera de erbjudanden som finns på HotelsCombined för den senaste tillgängligheten.

  • Vilken månad är billigast för att bo på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    För bästa chans att spara pengar på din Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG-bokning, överväg att bo i december, när priserna vanligtvis är som lägst (710 kr).

  • I vilket område av Yokohama är Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG beläget?

    Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG är belägen inom Nishi Ward-området i Yokohama. Använd kartan på den här sidan för att förstå var Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG ligger i förhållande till resten av Yokohama.

  • Finns det några andra InterContinental-hotell i Yokohama?

    Totalt finns det 2 platser i Yokohama. Den mest populära InterContinental-hotellet i Yokohama är Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG.

  • Vilken är den billigaste dagen att checka in på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG?

    Överväg att checka in på Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG den söndag, då nattpriset vanligtvis är som lägst (genomsnittligt nattpris på 3 821 kr).

  • Hur långt är det mellan Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG och Yokohama Cosmo World?

    Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG är ett bra ställe att bo på om du vill besöka Yokohama Cosmo World: Det ligger bara 0,4 km bort.

  • Ligger Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG i närheten av Yokohama Stadium?

    Yokohama Stadium är också en populär plats att besöka under en vistelse i Yokohama. Platsen ligger 1,8 km från Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG.

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Intercontinental Hotels Yokohama Grand By IHG