Menara Peninsula Hotel Jakarta

Hotell
4 stjärnor
mån 3/8
-
tis 4/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
90 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Menara Peninsula Hotel Jakarta

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Menara Peninsula Hotel Jakarta och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 27 juli 2026.
mån 3/8
-
tis 4/8
Typ av boende
Bokningslänk
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, 1 king size-säng
Deluxe-rum, 2 enkelsängar
Deluxe-rum, 1 king size-säng
Deluxe-rum, 1 enkelsäng
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Deluxe-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Menara Peninsula Hotel Jakarta

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Menara Peninsula Hotel Jakarta så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 27 juli 2026.
Detta hotell erbjuder gäster 2 restauranger, ett fullständigt spa och en utomhuspool. Här erbjuds även gratis wi-fi i allmänna utrymmen, avgiftsfri parkering och gratis mottagning. Här finns dessutom ...

Bra att veta

Incheckningstid14:00
Utcheckningstid12:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+62 622 15350888
Licensnummer: 55112, 9120102143819

Förmåner och bekvämligheter på Menara Peninsula Hotel Jakarta

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Menara Peninsula Hotel Jakarta
  • Utomhuspool
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Café
  • Gratis parkering

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Adapter
  • Kroppstvål
  • Luftkonditionering
  • Pyjamas
  • Balsam

Badrum

  • Dusch
  • Badmössa
  • Ytterligare badrum
  • Ytterligare toalett
  • Badkar
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Tandborste
  • Morgonrock
  • Privat badrum
  • Walk-in-dusch

Tjänster och bekvämligheter

  • Affärscentrum
  • Biluthyrning
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Valutaväxling på plats
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Vattenflaska
  • Reception dygnet runt

Allmänt

  • Tillgång till exekutiv lounge
  • Vardagsrum
  • Tofflor
  • Sammanlänkade rum tillgängliga
  • Bäddsoffa
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Stadsutsikt
  • Förvaring

Restauranger

  • Elektrisk vattenkokare
  • Minibar
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Te/kaffebryggare
  • Kylskåp
  • Kaffemaskin
  • Café

Pool och spa

  • Massage
  • Spa
  • Bubbelpool
  • Utomhuspool
  • Bastu
  • Poolhanddukar

Tillgänglighet och lämplighet

  • Rökfria rum tillgängliga
  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Tillgänglig parkering
  • Övre våningar nås med hiss
  • Rökningsområden

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice
  • Byxpress
  • Torkställ för kläder

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Säkerhetsvakt dygnet runt
  • Kassaskåp

Parkering och transport

  • Flygbuss
  • Gratis parkering
  • Privat parkering

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Sovrum

  • Bäddsoffa
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Fax
  • Skrivbord

Familjevänligt

  • Barnvakt eller crèche
  • Barnsängar tillgängliga
  • Barnpool

Saker att göra

  • Presentbutik
  • Skönhetssalong

Fitness

  • Träningslokal

Recensioner av Menara Peninsula Hotel Jakarta

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Menara Peninsula Hotel Jakarta för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 1 523 recensioner av Menara Peninsula Hotel Jakarta. Uppgifterna uppdaterades senast 27 juli 2026.
8,7
Utomordentligt
1523 verifierade omdömen
Fantastiskt
795
Utomordentligt
335
Bra
170
Okej
104
Till belåtenhet
56
Mediokert
27
Dåligt
36
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Hotell som påminner om Menara Peninsula Hotel Jakarta

Upptäck andra boenden i Jakarta som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Menara Peninsula Hotel Jakarta. Totalt finns det 9 261 hotell för resenärer i Jakarta. Prisuppgifterna uppdaterades senast 27 juli 2026.

Utforska Palmerah, Jakarta

Menara Peninsula Hotel Jakarta ligger vid Jalan Letjen S. Parman 78 i Palmerah-området kring Jakarta. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 27 juli 2026.
Här ligger Menara Peninsula Hotel Jakarta: Jalan Letjen S. Parman 78

Mest populära landmärken

  • Thamrin City2.1 km
  • Grand Indonesia2.7 km
  • Plaza Indonesia2.8 km
  • Jakarta Convention Center3 km
  • National Museum of Indonesia3 km
  • Gelora Bung Karno Stadium3.2 km
  • Jalan Jaksa3.5 km
  • Istana Merdeka3.6 km
  • Monas3.6 km
  • Plaza Senayan4 km
  • Senayan City Mall4.2 km
  • Pacific Place4.2 km
  • Hur långt är det mellan Menara Peninsula Hotel Jakarta och Gelora Bung Karno Stadium?

    Den populära sevärdheten Gelora Bung Karno Stadium ligger endast 3,2 km från Menara Peninsula Hotel Jakarta.

  • Ligger Menara Peninsula Hotel Jakarta i närheten av Bundaran Hi?

    Menara Peninsula Hotel Jakarta är ett bra ställe att bo på om du vill besöka Bundaran Hi som ligger 2,9 km bort.

Vanliga frågor när du bokar med Menara Peninsula Hotel Jakarta

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Menara Peninsula Hotel Jakarta. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 27 juli 2026.

  • Hur nära ligger Menara Peninsula Hotel Jakarta den närmsta flygplatsen, Jakarta Soekarno Hatta Intl flygplats?

    Med ett avstånd på 27,7 km mellan Menara Peninsula Hotel Jakarta och den närmsta flygplatsen Jakarta Soekarno Hatta Intl flygplats, tar körningen typiskt sett 0 tim 21 min beroende på trafiken. Var noga med att kontrollera trafikutvecklingen nära hotellet och flygplatsen eftersom vissa områden upplever högre trafikvolym än andra och kan göra din förväntade restid längre.

  • Finns det en pool på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Ja. Många av de som besöker Jakarta letar efter ett hotell med pool. Menara Peninsula Hotel Jakarta har en pool på plats som gäster kan använda, men tänk på att hotell ofta har riktlinjer för användning av poolen.

  • Hur nära ligger Menara Peninsula Hotel Jakarta stadskärnan i Jakarta?

    Menara Peninsula Hotel Jakarta ligger endast 0,4 km bort från Palmerah, Jakarta. Från Menara Peninsula Hotel Jakarta kan du enkelt ta dig till andra populära sevärdheter som Ancol Dreamland.

  • Vad är telefonnumret till Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Om du har frågor om Menara Peninsula Hotel Jakarta eller din bokning kan du direkt kontakta receptionen på +62 622 15350888.

  • Har Menara Peninsula Hotel Jakarta Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Menara Peninsula Hotel Jakarta erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Finns det ett gym eller fitness-center tillgängligt på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Ja, Menara Peninsula Hotel Jakarta har ett fitness-center tillgängligt för gäster under deras vistelse.

  • Vilken är utcheckningstiden på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Utcheckningstiden på Menara Peninsula Hotel Jakarta är 12:00. Sen utcheckning kan finnas arrangeras, men måste avtalas med hotellet.

  • Hur mycket kostar det att bo på Menara Peninsula Hotel Jakarta, Jakarta?

    Vanligtvis ligger rumspriserna för Menara Peninsula Hotel Jakarta på omkring 319 kr/natt, med de billigaste erbjudandena från 84 kr/natt. Priserna varierar beroende på många faktorer (t.ex. datum, tid på året, typ av rum etc.) så använd formuläret ovan för att se erbjudanden för din planerade vistelse.

  • Finns det en restaurang på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Det finns en restaurang på plats. Kontakta Menara Peninsula Hotel Jakarta för öppettider och information om när de sista beställningarna tas emot. För den som vill ta en drink på boendet finns det en bar.

  • Finns det tvättservice på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    Ja, det finns tvättservice för hotellgästerna på Menara Peninsula Hotel Jakarta. På detta boende finns det även strykjärn och strykbrädor som gästerna kan använda.

  • Vilken månad är billigast för att bo på Menara Peninsula Hotel Jakarta?

    För bästa chans att spara pengar på din Menara Peninsula Hotel Jakarta-bokning, överväg att bo i juni, när priserna vanligtvis är som lägst (165 kr).

  • I vilket område av Jakarta är Menara Peninsula Hotel Jakarta beläget?

    Menara Peninsula Hotel Jakarta är belägen inom Palmerah-området i Jakarta. Använd kartan på den här sidan för att förstå var Menara Peninsula Hotel Jakarta ligger i förhållande till resten av Jakarta.

  • Hur långt är det mellan Menara Peninsula Hotel Jakarta och Gelora Bung Karno Stadium?

    Den populära sevärdheten Gelora Bung Karno Stadium ligger endast 3,2 km från Menara Peninsula Hotel Jakarta.

  • Ligger Menara Peninsula Hotel Jakarta i närheten av Bundaran Hi?

    Menara Peninsula Hotel Jakarta är ett bra ställe att bo på om du vill besöka Bundaran Hi som ligger 2,9 km bort.

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Menara Peninsula Hotel Jakarta