Pousada Convento Évora

Hotell
5 stjärnor
mån 3/8
-
tis 4/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
950 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Pousada Convento Évora

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Pousada Convento Évora och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 27 juli 2026.
mån 3/8
-
tis 4/8
Typ av boende
Bokningslänk
Dubbelrum, 1 enkelsäng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 1 enkelsäng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, 1 enkelsäng
Superior-rum, 2 enkelsängar
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Superior-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, 2 enkelsängar
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Klassiskt rum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Pousada Convento Évora

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Pousada Convento Évora så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 27 juli 2026.
Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en utomhuspool, en restaurang och en bar/lounge. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som parkering, co...

Bra att veta

Incheckningstid15:00
Utcheckningstid12:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+351 266 730 070
Licensnummer: 1481

Förmåner och bekvämligheter på Pousada Convento Évora

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Pousada Convento Évora
  • Utomhuspool
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Kaffemaskin
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Kroppstvål
  • Luftkonditionering
  • Papperskorgar

Allmänt

  • Fönster
  • Familjerum
  • Vardagsrum
  • Ljudisolerade rum
  • Ljudisolering
  • Telefon
  • Förvaring

Badrum

  • Badkar
  • Bidé
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Privat badrum

Restauranger

  • Minibar
  • Dietspecifika menyer (vid begäran)
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Frukost på rummet
  • Kaffemaskin

Tjänster och bekvämligheter

  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Mötesrum
  • Rumservice
  • Reception dygnet runt

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror i gemensamma utrymmen
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Kassaskåp

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Delat lounge/TV-område
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Tillgänglighet och lämplighet

  • Rökning förbjuden
  • Fjäderfri kudde
  • Övre våningar nås via trappor
  • Rökningsområden

Saker att göra

  • Vandring
  • Hästridning
  • Bordtennis
  • Biljardbord

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Strandstolar
  • Trädgård

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Klädhängare
  • Garderob eller klädkammare

Parkering och transport

  • Parkering
  • Privat parkering

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Pool

  • Utomhuspool
  • Poolhanddukar

Familjevänligt

  • Barnsängar tillgängliga

Recensioner av Pousada Convento Évora

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Pousada Convento Évora för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 1 490 recensioner av Pousada Convento Évora. Uppgifterna uppdaterades senast 27 juli 2026.
8,6
Utomordentligt
1490 verifierade omdömen
Fantastiskt
776
Utomordentligt
297
Bra
212
Okej
81
Till belåtenhet
69
Mediokert
33
Dåligt
22
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Hotell som påminner om Pousada Convento Évora

Upptäck andra boenden i Evora som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Pousada Convento Évora. Totalt finns det 282 hotell för resenärer i Evora. Prisuppgifterna uppdaterades senast 27 juli 2026.

Utforska Evora

Pousada Convento Évora ligger vid Lg. Conde Vila Flôr i -området kring Evora. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 27 juli 2026.
Här ligger Pousada Convento Évora: Lg. Conde Vila Flôr

Mest populära landmärken

  • Convento dos Loios11 m
  • Romersk Tempel16 m
  • Evora Museum55 m
  • Cathedral of Evora107 m
  • Termas Romanas219 m
  • Praca do Giraldo283 m
  • Museu do Relogio - Polo de Evora348 m
  • Capela dos Ossos0.4 km
  • Igreja de Sao Francisco0.4 km
  • Universidade de Évora0.6 km
  • Jardim Publico0.6 km
  • Palats Don Manuel0.6 km

Vanliga frågor när du bokar med Pousada Convento Évora

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Pousada Convento Évora. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 27 juli 2026.

  • Finns det en pool på Pousada Convento Évora?

    Ja. Många av de som besöker Evora letar efter ett hotell med pool. Pousada Convento Évora har en pool på plats som gäster kan använda, men tänk på att hotell ofta har riktlinjer för användning av poolen.

  • Vad är telefonnumret till Pousada Convento Évora?

    Ring +351 266 730 070 för att få hjälp med din bokning på Pousada Convento Évora.

  • Har Pousada Convento Évora Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Pousada Convento Évora erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken är utcheckningstiden på Pousada Convento Évora?

    Utcheckningstiden på Pousada Convento Évora är 12:00. Sen utcheckning kan finnas arrangeras, men måste avtalas med hotellet.

  • Hur mycket kostar det att bo på Pousada Convento Évora, Evora?

    Priserna för Pousada Convento Évora varierar beroende på när du planerar att bo där och vilket typ av rum du väljer. Det genomsnittliga rumspriset per natt ligger i genomsnitt på omkring 1 628 kr, även om vissa användare har funnit priser så låga som 923 kr. Om du vill se priserna för din vistelse kan du ange dina datum i formuläret ovan .

  • Finns det en restaurang på Pousada Convento Évora?

    Ja, mat kan beställas från restaurangen på Pousada Convento Évora. Öppettiderna kan variera. Det finns också en bar och ett loungeområde på hotellet.

  • Finns det tvättservice på Pousada Convento Évora?

    Ja, det finns tvättservice för hotellgästerna på Pousada Convento Évora. Det finns även strykbräda och strykjärn på boendet.

  • Finns det några andra Pousadas de Portugal-hotell i Evora?

    Totalt finns det 1 plats i Evora. Den mest populära Pousadas de Portugal-hotellet i Evora är Pousada Convento Évora.

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Pousada Convento Évora