Philippos Hotel

Hotell
3 stjärnor
sön 2/8
-
mån 3/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
860 kr
/Billigaste Pris per natt
Rum
Om
Omdömen
Liknande hotell
Plats
Vanliga frågor

Bästa erbjudandena för Philippos Hotel

Utforska de mest lockande erbjudandena tillgängliga för Philippos Hotel och se till att du får bästa möjliga värde för din vistelse. Priserna uppdaterades senast den 26 juli 2026.
sön 2/8
-
mån 3/8
Typ av boende
Bokningslänk
Dubbelrum, 1 enkelsäng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, 1 enkelsäng
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Dubbelrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.
Bästa pris-garanti

Om Philippos Hotel

Upptäck viktig information om bekvämligheter och funktioner på Philippos Hotel så att du vet vad du kan förvänta dig under din vistelse. Informationen om detta boende uppdaterades senast 26 juli 2026.
Detta hotell är en rökfri anläggning som erbjuder gäster en bar/lounge, en takterrass och ett business-center (öppet dygnet runt). Gratis frukostbuffé och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds dess...

Bra att veta

Incheckningstid15:00
Utcheckningstid11:00
Betalning & avbokningRegler varierar beroende på rumstyp och leverantör.
Telefonnummer till receptionen+30 210 922 3611
Licensnummer: 0206K013A0033700

Förmåner och bekvämligheter på Philippos Hotel

En omfattande lista över faciliteter på plats, i byggnaden och på rummet som du kommer att hitta på Philippos Hotel
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Gratis WiFi
  • Café
  • Affärscentrum
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV
  • TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Gratis toalettartiklar

Allmänt

  • Utsikt över lugn gata
  • Familjerum
  • Vardagsrum
  • Utsikt över innergården
  • Bäddsoffa
  • Ljudisolerade rum
  • Sevärdhetsutsikt
  • Telefon
  • Heltäckningsmatta
  • Stadsutsikt
  • Förvaring

Tjänster och bekvämligheter

  • Konferensrum
  • Affärscentrum
  • Biluthyrning
  • Väckningsservice
  • Concierge-service
  • Kassaskåp
  • Valutaväxling på plats
  • Mötesrum
  • Utflyktsdisk
  • Nyckelkortsåtkomst
  • Reception dygnet runt

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Handdukar
  • Brandsläckare
  • Gratis toalettartiklar
  • Schampo
  • Brandvarnare
  • Värme
  • Luftkonditionering

Badrum

  • Badmössa
  • Badkar
  • Hårfön
  • Toalett
  • Toalettpapper
  • Privat badrum

Tillgänglighet och lämplighet

  • Hiss
  • Nås via hiss
  • Rökning förbjuden
  • Övre våningar nås med hiss
  • Rökningsområden

Restauranger

  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Kylskåp
  • Café

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda
  • Övervakningskameror utanför boendet
  • Kassaskåp

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Tvättstuga

  • Tvättstuga
  • Strykservice
  • Tvätt-/kemtvättsservice

Sovrum

  • Uttag nära sängen
  • Bäddsoffa
  • Garderob eller klädkammare

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Balkong

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Familjevänligt

  • Barnvakt eller crèche
  • Barnsängar tillgängliga

Parkering och transport

  • Transferservice (mot extra avgift)

Saker att göra

  • Cykeluthyrning

Recensioner av Philippos Hotel

Läs förstahandsrecensioner och omdömen från gäster som har bott på Philippos Hotel för att få insikt i deras erfarenheter. Resenärer har hittills lämnat 1 320 recensioner av Philippos Hotel. Uppgifterna uppdaterades senast 26 juli 2026.
8,8
Utomordentligt
1320 verifierade omdömen
Fantastiskt
694
Utomordentligt
323
Bra
172
Okej
63
Till belåtenhet
42
Mediokert
11
Dåligt
15
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Hotell som påminner om Philippos Hotel

Upptäck andra boenden i Aten som erbjuder en liknande upplevelse och atmosfär som Philippos Hotel. Totalt finns det 13 385 hotell för resenärer i Aten. Prisuppgifterna uppdaterades senast 26 juli 2026.

Utforska Plaka, Aten

Philippos Hotel ligger vid 3 Mitseon Street i Plaka-området kring Aten. Uppgifter om populära sevärdheter uppdaterades senast den 26 juli 2026.
Här ligger Philippos Hotel: 3 Mitseon Street

Mest populära landmärken

  • Akropolis146 m
  • Parthenon0.4 km
  • Acropolis0.4 km
  • قوس هادريان0.5 km
  • Temple of Olympian Zeus0.6 km
  • Syntagma1 km
  • Monastiraki1 km
  • Ermou Street1 km
  • Observatorio Nacional de Atenas1 km
  • Temple of Hephaestus1 km
  • Ethnikós Kípos1.1 km
  • Kerameikos Archaeological Site1.4 km
  • Hur långt är det mellan Philippos Hotel och Temple of Hephaestus?

    Philippos Hotel ligger på gångavstånd (1 km) från Temple of Hephaestus, Aten.

  • Ligger Philippos Hotel i närheten av Hellenic Motor Museum?

    Om du vill se Hellenic Motor Museum när du besöker Aten ligger Philippos Hotel bara 2,7 km bort.

Vanliga frågor när du bokar med Philippos Hotel

Hitta svar på vanliga frågor om bokningar, bekvämligheter, policyer och mer när du bokar en vistelse på Philippos Hotel. De vanliga frågorna och svaren uppdaterades senast 26 juli 2026.

  • Är priserna för Philippos Hotel jämförbara med 3-stjärniga hotell i Aten?

    Den genomsnittliga kostnaden för en natt på Philippos Hotel är 26 % lägre än genomsnittet i Aten för liknande hotell med 3 stjärnor. Den nattliga kostnaden för Philippos Hotel ligger typiskt på 1 854 kr, vilket anses vara ett bra erbjudande för ett hotellrum som håller hög kvalitet i Aten.

  • Hur nära ligger Philippos Hotel den närmsta flygplatsen, Aten-Elefthérios Venizélos flygplats?

    Med ett avstånd på 31,1 km mellan Philippos Hotel och den närmsta flygplatsen Aten-Elefthérios Venizélos flygplats, tar körningen typiskt sett 0 tim 24 min beroende på trafiken. Var noga med att kontrollera trafikutvecklingen nära hotellet och flygplatsen eftersom vissa områden upplever högre trafikvolym än andra och kan göra din förväntade restid längre.

  • Vilket är det bästa sättet för gäster att ta sig från Aten-Elefthérios Venizélos flygplats till Philippos Hotel?

    Att ta en taxi eller använda en samåkningstjänst från den närmsta flygplatsen, Aten-Elefthérios Venizélos flygplats, till ditt hotell är ofta den mest kostnadseffektiva transportmetoden.

  • Hur nära ligger Philippos Hotel stadskärnan i Aten?

    Philippos Hotel ligger 0,3 km från Koukaki, Aten. Överväg att besöka den populära sevärdheten Athens Concert Hall som enkelt kan nås från Philippos Hotel med hjälp av en rad olika transportmetoder.

  • Vad är telefonnumret till Philippos Hotel?

    Du kan nå receptionen på Philippos Hotel på +30 210 922 3611.

  • Har Philippos Hotel Wi-Fi tillgängligt?

    Ja, Philippos Hotel erbjuder gratis Wi-Fi för sina gäster.

  • Vilken är utcheckningstiden på Philippos Hotel?

    Utcheckningstiden på Philippos Hotel är 11:00. Sen utcheckning kan finnas arrangeras, men måste avtalas med hotellet.

  • Hur mycket kostar det att bo på Philippos Hotel, Aten?

    Priserna för Philippos Hotel varierar beroende på när du planerar att bo där och vilket typ av rum du väljer. Det genomsnittliga rumspriset per natt ligger i genomsnitt på omkring 1 854 kr, även om vissa användare har funnit priser så låga som 944 kr. Om du vill se priserna för din vistelse kan du ange dina datum i formuläret ovan .

  • Finns det en restaurang på Philippos Hotel?

    Ja – Philippos Hotel har en restaurang. För den som vill ta en drink på boendet finns det en bar.

  • Finns det tvättservice på Philippos Hotel?

    Detta boende erbjuder tvättservice. Det finns även strykbräda och strykjärn på boendet.

  • Vilken månad är billigast för att bo på Philippos Hotel?

    För bästa chans att spara pengar på din Philippos Hotel-bokning, överväg att bo i januari, när priserna vanligtvis är som lägst (729 kr).

  • I vilket område av Aten är Philippos Hotel beläget?

    Philippos Hotel är belägen inom Plaka-området i Aten. Använd kartan på den här sidan för att förstå var Philippos Hotel ligger i förhållande till resten av Aten.

  • Vilken är den billigaste dagen att checka in på Philippos Hotel?

    Överväg att checka in på Philippos Hotel den lördag, då nattpriset vanligtvis är som lägst (genomsnittligt nattpris på 768 kr).

  • Hur långt är det mellan Philippos Hotel och Temple of Hephaestus?

    Philippos Hotel ligger på gångavstånd (1 km) från Temple of Hephaestus, Aten.

  • Ligger Philippos Hotel i närheten av Hellenic Motor Museum?

    Om du vill se Hellenic Motor Museum när du besöker Aten ligger Philippos Hotel bara 2,7 km bort.

Visa fler vanliga frågor

Miljontals omdömen

Riktiga betyg och omdömen från miljontals gäster som du. Boka ditt perfekta boende tryggt och säkert!

De bästa hotellerbjudandena

HotelsCombined söker igenom över 3 miljoner hotell och boenden och sammanställer dem på ett och samma ställe, så att du kan jämföra och hitta det perfekta boendet.

Gratis avbokning

Planer ändras – vi förstår det. Därför kan du söka efter och boka hotell och boende på HotelsCombined från leverantörer som erbjuder gratis avbokning.

Hitta bättre resultat för din vistelse i Philippos Hotel